Arbejdsmiljø og sundhed

Indsatsen for flere praktikpladser skal fortsætte

Pressemeddelelse

2018 var et godt år for praktikpladstallene, og den positive udvikling fortsatte ind i det nye års første måned. I februar gik den positive udvikling dog et lille skridt tilbage.

Undervisningsministeriet har i dag offentliggjort tal, der viser, at der i februar blev oprettet 2.161 nye praktikpladser. Dermed er det samlede antal nye praktikpladser i 2019 oppe på 5.726, hvilket er en stigning på 212 i forhold til basisåret 2016.

Isoleret set er der dog tale om en mindre tilbagegang i februar, og det ærgrer Jannik Bay, uddannelses- og integrationschef i Dansk Arbejdsgiverforening (DA), der imidlertid hæfter sig ved, at det i det store billede går fremad:

- Sidste år så vi virkelig effekten af trepartsaftalen. Vi havde en målsætning om 2.100 flere praktikpladser, og resultatet blev næsten 3.000 flere. Det er imponerende, og den udvikling fortsatte ind i det nye års første måned. Isoleret set udgjorde februar dog et mindre tilbageskridt, og det er selvfølgelig ærgerligt. Men i det overordnede billede går udviklingen stadig i den rigtige retning, siger Jannik Bay.

Der blev i 2016 indgået en trepartsaftale, der skulle sikre flere praktikpladser og kvalificeret arbejdskraft til landets virksomheder. Aftalens målsætning er, at der skulle oprettes 2.100 flere praktikpladser i 2018 sammenlignet med 2016, stigende til 8.000 – 10.000 i 2025.

- Det var en meget ambitiøs målsætning, vi satte for os selv. Men når vi sætter os en målsætning, så har vi tænkt os at indfri den. Det kræver skarpt fokus fra alle parter. Vi nåede den første milepæl sidste år, så nu skal alle kræfter sættes ind på, at den positive udvikling kan fortsætte de kommende år, siger Jannik Bay.

Læs mere om

ARBEJDSMILJØ OG SUNDHED