Beskæftigelse

Dansk vækst løber panden mod muren

Pressemeddelelse

Danske virksomheder oplever det igen og igen: De må sige nej til ordrer, omsætning og i sidste ende vækst, fordi de ikke kan skaffe arbejdskraft. De nyeste tal for produktionsbegrænsninger bekræfter problemet.

Danmarks Statistik har netop offentliggjort deres konjunkturbarometer. Barometeret viser, i hvor høj grad danske virksomheder må begrænse deres produktion, fordi de ikke har adgang til kvalificeret arbejdskraft.

  • 24 procent af virksomhederne i bygge- og anlægsbranchen (vægtet efter beskæftigelse) må begrænse deres produktion på grund af mangel på arbejdskraft. Det er en stigning på 4 procentpoint ift. samme måned sidste år. Det højeste marts-niveau, der er målt, var 26 procent i 2007.
  • 15 procent af virksomhederne i servicebranchen må begrænse deres produktion på grund af mangel på arbejdskraft. Det er en stigning på 3 procentpoint ift. samme måned sidste år. Dermed er servicebranchen oppe på sit højeste marts-niveau nogensinde. (Ældste tal for servicebranchen er dog fra 2011.)
  • I visse underbrancher er niveauet nu særligt højt. For VVS- og blikkenslagerforretninger er manglen på arbejdskraft eksempelvis steget fra 20 procent sidste år til 37 procent i år.

Chefkonsulent Jens Troldborg:

”Det er under en uge siden, at vi satte beskæftigelsesrekord i Danmark, og det har sjældent været lettere at få et arbejde. Men tallene i dag viser, at temperaturen på arbejdsmarkedet endnu engang stiger. Vi skal for alt i verden undgå at ende i samme overophedning på arbejdsmarkedet som i 2007-2008.

Virksomheder spredt over hele landet leder forgæves efter arbejdskraft. Det tvinger dem til at begrænse produktionen, og det koster omsætning og vækst for både den enkelte virksomhed og dansk økonomi som helhed.

Vi skal derfor have øget fokus på at få ledige i job. Vi skal gøre det lettere for kvalificerede udlændinge at komme til Danmark og arbejde. Og vi skal på længere sigt se på reformer, der udvider arbejdsudbuddet og skaffer flere hænder på arbejdsmarkedet.”

Læs mere om

BESKÆFTIGELSE